طرح درس فارسی دوم
طرح درس پرچم
گام اول: مشخصات کلی طرح درس
نام درس: فارسی بخوانیم پایه: دوم موضوع درس: پرچم
عناوين مهم درس 1 -اهمیت پرچم 2- موارد استفاده و کاربرد پرچم 3- رنگ های پرچم 4- پرچم سایر کشورها 5- استقلال کشور
ویژگی های عمومی فراگیران
توانایی ذهنی دانش آموزان
توانایی کسب شناخت را تا سطح ارزشیابی ، کسب مهارت را تا سطح اجرای مستقل و کسب عاطفه را تا سطح تعهد نسبت به ارزش ها دارند
گام دوم: تحلیل و تنظیم هدفهای آموزشی
اهداف کلی درس آشنایی با پرچم و اهمیت آن
اهداف جزیی درس
1-با رنگهای مختلف پرچم آشنا شود.
2- به جایگاه هرکدام از رنگهای پرچم پی ببرد.
3-با پرچم بعضی از کشورهای دیگر آشنا شود.
4-با موارد استفاده از پرچم آشنا شود.
5- بتواند با کاغذ رنگی پرچم کشورش را بسازد.
6-تقویت روخوانی و روان خوانی.
7-آشنایی با برخی کلمات که در جاهای مختلف معانی مختلفی دارند.
8-تقویت قدرت گفتگو و تبادل نظر با دیگران.
9-ایجاد روحیه نشاط از طریق اجرای نمایش.
10- ایجاد علاقه و انگیزه به کتاب و کتاب خوانی.
اهداف رفتاری
حیطه شناختی
1-موارد استفاده از پرچم را بیان می کند( درک و فهم)
2رنگ های پرچم و نشانه ها و نماد آن ها را توضیح می دهد. (درک و فهم)
-3- در باره اهمیت پرچم با یکدیگر گفتگو می کنند. ( تجزیه و تحلیل )
4-با پرچم سایر کشورها آشنا می شود. ( دانش )
حیطه عاطفی
1-نسبت به پرچم کشورش ابراز علاقه می کند.( ارزش گذاری)
2-پرچم را نشانه ی استقلال کشورش می داند. ( ارزش گذاری)
حیطه روانی- حرکتی
1-با کاغذ رنگی پرچم کشورش را می سازد. ( اجرای مستقل)
2-با دوستان خود به بحث و تبادل نظر می پردازند.
گام سوم : تحلیل و تعیین محتوا و روشهای تدریس و وسایل کمک آموزشی
مفاهیم کلیدی
مدل کلاس و نحوه ی تعامل و گروه بندی
محتوای آموزشی و مواد آموزشی
رسانه ها و وسایل آموزشی مورد نیاز
روش تدریس
استقلال- صلح
دایره ای
کتاب درسی بخوانیم و بنویسیم.
کتاب- پرچم ایران – پرچم سایر کشورها—كارت هاي كلمات
بحث گروهی همياري و مشاركت ، بحث و گفت وگو ، توضيحي
ارزشیابی ورودی
1-ارزشیابی از درس قبل 2-پرسش از رنگ های پرچم ایران
گام چهارم تحلیل موقعیت آموزشی
سلام و احوال پرسي ، حضور و غياب ، دقت در وضع جسمي دانش آموزان
زمان
5 دقيقه
فعالیت های دانش آموز
فعالیت های معلم
گروه بندي
هريك از دانش آموزان يك كارت بر مي دارد .
قبلاَ كلمه هاي ( ايراني ، صلح، استقلال، پر
ویژگی های عمومی فراگیران
توانایی ذهنی دانش آموزان
توانایی کسب شناخت را تا سطح ارزشیابی ، کسب مهارت را تا سطح اجرای مستقل و کسب عاطفه را تا سطح تعهد نسبت به ارزش ها دارند
گام دوم: تحلیل و تنظیم هدفهای آموزشی
اهداف کلی درس آشنایی با پرچم و اهمیت آن
اهداف جزیی درس
1-با رنگهای مختلف پرچم آشنا شود.
2- به جایگاه هرکدام از رنگهای پرچم پی ببرد.
3-با پرچم بعضی از کشورهای دیگر آشنا شود.
4-با موارد استفاده از پرچم آشنا شود.
5- بتواند با کاغذ رنگی پرچم کشورش را بسازد.
6-تقویت روخوانی و روان خوانی.
7-آشنایی با برخی کلمات که در جاهای مختلف معانی مختلفی دارند.
8-تقویت قدرت گفتگو و تبادل نظر با دیگران.
9-ایجاد روحیه نشاط از طریق اجرای نمایش.
10- ایجاد علاقه و انگیزه به کتاب و کتاب خوانی.
اهداف رفتاری
چم ،دوستي ،شهيدان، گل لاله ،الله،سرسبزي و............) را روي كارت ها
مي نويسيم و آنها را بين بچه ها تقسيم مي كنيم
5 دقيقه
ايجاد انگيزه براي ورود به درس
- دانش آموزان خوب گوش مي دهند.
2- دانش آموزان با توجه به كلمه ي مربوط به گروه خود جمله مي سازند.
3- دانش آموز منتخب جمله ي خود رابراي كلاس مي خواند
1- شعرسرود ملي را مي خوانيم.
2- از دانش آموزان مي خواهيم با توجه به شعري كه خوانده شدو با توجه به كلمه ي مربوط به گروه خود با هم فكر كنند و با آن يك جمله بسازند.
3- به طور تصادفي از چند گروه مي خواهيم جمله ي خود را براي كلاس بخوانند
5 دقيقه
قبل از شروع درس
آمادگی
چند سوال از دانش آموزان مي پرسيم، مثل:
1-اهمیت پرچم را بیان کنید.
2- پرچم ایران چه رنگهایی دارد و هرکدام نشانه ی چیست؟
در این قسمت معلم هدف درس را که همان آشنا شدن با پرچم ایران و اهمیت آن است با ایجاد انگیزه در شاگردان آغاز می کند.
توضیح
در باره پرچم کشورمان و رنگ های تشکیل دهنده ی آن و اینکه هرکدام از رنگها نشانه ی چیست با دانش اموزان گفتگو می کنیم.
سنجش
در این مرحله پرسش هایی را که از قبل آماده کردیم از دانش آموزان به عمل
ج فیروزی, [۱۱.۱۰.۰۷ ۰۰:۱۹] می آوریم
دانش آموزان با دقت به سؤال گوش مي دهند و به صورت فردي پاسخ مي دهند.
گفتگو با اعضای گروه
در این مرحله دانش آموزان با سایر اعضای گروه خود بحث و تبادل اطلاعات کرده و پرچم سایر کشورها را که موجود می باشد بررسی کنند.
10دقيقه
1- از دانش آموزان مي خواهيم كتاب « بخوانيم را باز كنند و درس را صامت خواني كنند. بدين صورت كه از روي درس آرام وبدون سر و صدا بخوانند.
2- از دانش آموزان مي خواهيم هر كلمه را كه در خواندن آن مشكل دارند در گروه خود به مشورت بگذارند.
3- يك بار متن درس را به صورت خطايي مي خوانيم.
4- خودمان از روي درس مي خوانيم و به بچه ها مي گوييم كه همه خواني كنند يعني همه با هم تكرار كنند.
5-چند نفر از بچه ها كه روخواني آنها قوي است مي گوييم تا بخوانند و بقيه هم خط ببرند.
- دانش آموزان كتاب را باز كرده ودرس را صامت خواني مي كنند.
2- دانش اموزان نحوه ي تلفظ بعضي از كلمات را از هم مي پرسند.
3- دانش آموزان به متن درس خوب گوش مي دهند.
4- دانش آموزان با دقت متن را تكرار مي كنند.
5- دانش آموزان با دقت به متن درس گوش فرا مي دهند و همراه دانش آموزمورد نظر تلفظ صحيح كلمات جديد را ياد مي گيرند
10 دقيقه
فعاليت درك ودريافت
- از همه ي گروه ها مي خواهيم ابتدا سوالات درك ودريافت را بخوانند و بعد راجع به پاسخ آنها باهم مشورت كنند.
2- به طور تصادفي از نماينده ي هر گروه مي خواهيم يك سوال را بخواند و به آن پاسخ دهد.
- دانش آموزان در گروههاي خود سوالات را مي خوانند و
درباره ي پاسخ آنها با هم گفت وگو مي كنند.
2- نماينده ي هر گروه يك سوال را بلند مي خواند و به آن پاسخ مي دهد.« نظر اعضاي گروه را اعلام مي كند»
5 دقيقه
گام پنجم: تعیین تکلیف تکمیلی
ارزشیابی پایانی
1-پرچم یک کشور نشانه ی چیست؟
2-هرکدام از رنگ های پرچم ایران نشانه ی چیست؟
5 دقيقه
جمع بندی مطالب درس
مطالب گفته شده را مرور کرده و اشکالات احتمالی را برطرف کرده
تعیین تکلیف
از بچه ها می خواهیم برای جلسه بعد پرچم ایران را بسازند و به کلاس بیاورند.